Pôvod plemena

Landseer je starodávne, hoci formálne mladé plemeno.Na vzniku landseerov sa podieľali veľké, bielo-čierno strakaté anglické psy. Tieto tzv. mäsiarske psy prišli na ostrov Newfoundland asi pred 400 rokmi. Pravdepodobne ich priviezli na ostrovy rybári z britských ostrovov. Skrížili sa tu s miestnymi psami. Výsledkom kríženia boli zväčša strakaté psy, väčšieho vzrastu, ako prevažne jednofarebné psy, pôvodne žijúce na Newfoundlande.

Strakaté psy sa vyznačovali výnimočnou schopnosťou pracovať vo vode. Podľa miesta svojho pôvodu sa označovali ako “Newfoundland Dog”.V rokoch 1650 až 1850 sa v Anglicku názvom “Newfoundland Dog” označoval veľký, čierno alebo hnedo strakatý pes so základným bielym sfarbením. Používali ich na priťahovanie rybárskych lodí do prístavov. Pes priplával do prístavu s tenším lankom, pomocou ktorého rybári natiahli pevné lano, ktorým pritiahli loď.

V prvej polovici 19. storočia bol nesmierne obľúbený v aristokratických kruhoch. Názov “Landseer” je odvodený od mena anglického maliara zvierat sira Edwina Landseera, ktorý si často volil za motív svojich obrazov práve tieto impozantné psy. V druhej polovici 19. storočia sa do Anglicka v čoraz väčšom počte dostával aj menší čierny “Newfoundland Dog” a choval sa tam ako čistokrvný pes. Landseerovi hrozilo, že upadne do zabudnutia.

Iba vďaka chovateľským iniciatívam po 1. svetovej vojne vďačíme za to, že sa v Nemecku, Rakúsku a vo Švajčiarsku toto plemeno zachovalo. V roku 1955 podal švajčiarsky a nemecký kynologický zväz spoločný návrh, aby Medzinárodná kynologická federácia (FCI) uznala Landseerov ako samostatné plemeno, ktorého jedince môžu nezávisle na oceňovaných jedincoch novofoundlandských psov získavať titul CACIB (čakateľstvo medzinárodného šampionátu krásy). FCI uznala landseerov ako samostatné plemeno v roku 1959. Proti uznaniu sa postavili Angličania, ktorí tvrdili, že v štandarde novofoundlandského psa, pochádzajúcom z polovice 19. storočia, sa hovorí len o jednom plemeni novofoundlandského psa v dvoch farebných variantoch.

Od roku 1960 sa landseer uvádza ako samostatné plemeno pod názvom “Landseer – kontinentálno-európsky typ”. V USA, Kanade a v Anglicku nie je tzv. “Landseer – novofundlandský pes” samostatným plemenom, ale iba ďalším farebným variantom čierneho novofoundlandského psa so stavbou tela typickou pre tieto veľké psy. FCI v roku 1971 anglickú námietku uznala, pretože písomné záznamy z anglických výstav psov dokazujú, že už vtedy sa obe plemená posudzovali spoločne.

Landseer je veľký, silný, ale harmonicky stavaný pes, ktorý má oproti novofoundlandskému psovi vyššie nohy. Oproti “novofoundlákovi”, ktorý sa vyskytuje v celočiernej či celohnedej farbe, je landseer vždy iba bielej farby, s výraznými, ostro ohraničenými čiernymi platňami. Má aj o niečo dlhšiu papuľu. Je rozumný, rozvážny a ľahko ovládateľný pes s vrodeným sklonom k prácam vo vode, ktorý v prípade nebezpečenstva hroziacemu jeho pánovi dokáže konať veľmi samostatne. Aj keď miluje rozsiahle priestory, svojmu pánovi a jeho domu, je neotrasiteľne verný.

V dnešnej dobe sa využíva skôr ako spoločenský pes. Vzťah k deťom má veľmi dobrý. Tak isto má dobrý aj vzťah k iným zvieratám. Či už by to mali byť iný psy alebo mačky.